İstanbul Kısa Filmciler Derneği

Bu site kısa filmcilerin çektikleri kısa filmlerin, kısa filme dair düşünce, yorum ve bilgilerin yanı sıra İKFD duyurularının yayınlanacağı bir platformdur.

11. ULUSAL KISA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Nisan 1st, 2013

İstanbul Kısa Filmciler Derneği (İKFD) ve Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Bölümü işbirliği; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen festival, 26 Mart Salı akşamı saat 18.30’da Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan ve sunuculuğunu Sedef Gazioğlu’nun üstlendiği açılış gecesi, Sanat Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü hocalarından Selin Üge’nin mini konseriyle başladı.

Doğuş Üniversitesi Rektör Vekili  Prof.Dr. Ahmet Nuri Ceranoğlu ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği (İKFD) Başkanı Oktay Güzeloğlu’nun konuşmalarının ardından Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu tarafından salonda bulunan jüri üyeleri Prof. Dr. Funda Savaş Gün, Aydın Bağardı, Mehmet Güleryüz, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bülbül, Prof.Dr. Neşe Kars Tayanç, Oktay Güzeloğlu, Orkide Ünsür ve Prof. Dr. Şükran Esen’e festivale olan katkılarından dolayı birer  plaket verildi. Ayrıca jüri üyelerine Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş tarafından “Eski Tarihi Yarımada”yı konu alan bir  gravürün yer aldığı birer tablo hediye edildi.

Açılışta  Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Gazicoşan;  İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevin Sekizkardeş; İstanbul Film Festivali Kurucularından Hülya Uçansu; Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz ile Tuncer Kurtiz; Selçuk Yöntem, Semra Dinçer; Ufuk Kaplan, Doğuş Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri ile sinemaya gönül veren dostlar bir araya geldi.

İstanbul Film Festivali kurucularından  Hülya Uçansu’nun onur konuğu olarak katıldığı ve onur ödülü alarak bir teşekkür konuşması yaptığı törende, Festival Açılış Filmi olan Tuncel Kurtiz’in sunumuyla, yönetmenliğini Aydın Bağardı’nın yaptığı “Tarihin Tanığı Fotoğraf” adlı belgesel film gösterildi ve gece Grup Brain Explosion konseriyle sona erdi.

11. İstanbul Ulusal Kısa Film Festivali, Kısa Film ve Kısa Film Öyküsü Yarışması  kapsamında, kısa film yarışmasında finale kalan 16 filmin ve Doğuş Üniversitesi öğretim görevlilerinin filmlerinin gösterimlerinin yanı sıra; deneyimli kısa filmcilerin üniversite öğrencileri, kısa film meraklıları ve sinemaseverlerle buluştuğu 2 ayrı panel etkinliği de düzenlendi.

27 Mart Çarşamba günü 13.30-15.30 saatleri arasında  “4 Yönetmen 4 Film, Kısa Film Üzerine Konuşmalar” temalı panelin moderatörlüğünü Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün yaptı. Yönetmen Murat Bolayır, Remzi Mert Levent, Tayfur Aydın ve Korkut Akın’ın katıldığı panelde önce yönetmenlerin “Her Kafadan Bir Ses”, “Gece Vardiyası”, “Yasak Elma” ve “Fon Müziği” adlı kısa filmleri gösterildi. Gösteriminin ardından konuk sinemacılar, kısa film yapım süreci, yaşanan sıkıntılar, öğrenci filmi-kısa film kavramları, kısa filmin ne olup  olmadığı ve uzun metraja geçişteki yeri gibi konular üzerinde tartışarak görüşlerini bildirdiler.

28 Mart Perşembe günü 13.30-15.30  saatleri arasında yönetmen  “4 Yönetmen 4 Film,  Kameranın Ardındaki Kadınlar” temalı panelin moderatörlüğünü ise Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım  Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bülbül yaptı. Yönetmen Simge Gökbayrak, Gökçe Pehlivanoğlu, Orkide Ünsür ve Bilgi Diren Güneş’in katıldığı panelde önce yönetmenlerin “İz”, “Pierrot Yaşayan Heykel”, “Metruk” ve “Eyvah! Babam Emekli Oldu” adlı kısa filmleri gösterildi. Gösteriminin ardından konuk sinemacılar, kısa film konusundaki kişisel yolculuklarını, film yapım sürecindeki deneyimlerini, kısa filme fon ve sponsor bulma konularını,  erkek egemen bir sektör ve aynı zamanda sanat dalı olan sinemada kadın yönetmen olmakla ilgili deneyim ve görüşlerini paylaştılar.

Ayrıca her iki panelde de yönetmenler gösterilen filmleri, çalışmaları hakkında bilgiler vererek sonrasında da izleyicilerin sorularını cevapladılar.

29 Mart Cuma akşamı saat 18.30’da Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve sunuculuğunu Toprak Sergen’in yaptığı kapanış gecesi Selin Üge’nin mini konseriyle başladı.

Doğuş Üniversitesi Rektör Vekili  Prof.Dr. Ahmet Nuri Ceranoğlu, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Irmak Akçadoğan ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği (İKFD) Başkanı Oktay Güzeloğlu’nun  kapanış konuşmalarının ardından, gecenin onur konukları Şemsi İnkaya ve Ercan Kesal’a onur ödülleri verildi. Sanatçıların teşekkür konuşmalardan sonra ödül alan filmler karışık olanlarak izlendi ve dereceye giren filmler ve yönetmenleri gösterim sonrasında açıklanarak ödülleri verildi.

Yarışmaya başvuran filmler arasında animasyon dalında katılımın olmaması ve  öykü yarışmasına ise başvuran az sayıdaki kısa film öyküsünden birinciliğe lâyık bir eserin bulunmaması nedeniyle bu dallarda ödül verilemedi.

Kurmaca ve Belgesel kategorilerinde yarışmaya katılan 60 film arasından finale kalan 10 kısa kurmaca film ve 6 belgesel film arasından sıyrılarak dereceye giren kısa filmler ve yönetmenleri ise şöyle:

Kurmaca Dalı Birincisi: Consensus (Yönetmen: Gülten Taranç)

Kurmaca Dalı İkincisi: Düğün (Yönetmen: Sertaç Yumun)

Kurmaca Dalı Üçüncüsü: On (Yönetmen: Ece Ger)

En İyi Belgesel Film: Hala (Yönetmen: Veysel Akşahin)

Festival Fotoğrafları:

 

_MG_7638.

IMG_9249..

IMG_9291.

IMG_9299.

_MG_7498.